Jak działa wyszukiwarka internetowa?

Posted by on gru 11, 2013 in Pozycjonowanie | Komentowanie nie jest możliwe

Chyba już każdy korzystał z wyszukiwania stron i odpowiedzi na różne pytania korzystając z wyszukiwarki internetowej. Niewielu zastanawiało się jak taka wyszukiwarka dział i jak skomplikowany jest to proces. Dla tych maszyn najważniejszy jest tekst.

Wpisując hasło np. pozycjonowanie Kraków w oknie wyszukiwarki, przemierzana jest cała sieć dzięki tzw. botom indeksującym. Na każdej stronie znajdują i zapisują umieszczone linki i sprawdzają je pod względem aktualizacji i modyfikacji, aby wybrać te najbardziej aktualne i pokazać ją użytkownikowi . Dlatego tak ważne jest dbanie o swoją stronę i ciągłe jej udoskonalanie i umieszczanie wpisów. Strony, gdzie umieszczone zostały słowa kluczowe „pozycjonowanie Kraków” zostaną odnalezione prze roboty i zaindeksowane.

Kolejny krok to porównywanie trafności zapytania do zawartości strony. Algorytmy takiego wyszukiwania są różne dla różnych wyszukiwarek, Są one też co jakiś czas zmieniane. Pozycjonowanie jest pracą, w której konieczny jest ciągły nadzór i praca nad zmianami na stronach dla osiągnięcia najwyższej pozycji w wynikach wyszukiwania. Najbardziej wartościowe wyniki wyszukiwań są najwyżej, mniej przydatne – nisko. O wysokich pozycjach decyduje treść serwisu, jego budowa i sposób powiązania. Dla przykładu: jeśli wiele linków do strony zawiera treść pozycjonowanie Kraków, to według wyszukiwarki jest ona związana z usługami SEO. Dlatego ważne jest dbanie o prawidłowe, powiązane tematycznie linkowanie. Duże znaczenie ma także opinia o stronie, której przejawem może być aktualność zawartych treści, budowa strony, liczba odnośników i jej funkcjonowanie.